5 otroligt läckra middagar som kostar dig mindre än $ 10

bild

Fotograf: Con Poulos; Matstylist: Simon Andrews; Prop stylist: Megan Hedgpeth

Som en del av WDs partnerskap med Feeding America utmanade vi casten av ABCs Chew att göra middag för 1,75 dollar per person (ungefär mängden personer som följer USDA sparsam matplan spendera). En hälsosam måltid som uppnås!

bild

Fotograf: Con Poulos; Matstylist: Simon Andrew; Prop Stylist: Megan Hedgpeth
Corn, Zucchini och Jalapeño Spaghetti med Parmesan Crumbs

“Det finns gott om mat för att mata alla i Amerika, vilket är anledningen till att hunger är ett problem som vi kan fixa under vår livstid. Med detta recept får du enkla, foderbara ingredienser att lysa. Parmesan ger en bra mängd saltighet för att öppna smak knoppar och uppleva alla smaker. ” – Michael Symon

Kostnad per visning: $ 1,59

Få receptet.

bild

Fotograf: Con Poulos; Matstylist: Simon Andrew; Prop Stylist: Megan Hedgpeth
Crispy Chicken and White Beans

“Livsmedelssäkerhet kan hända för alla. Det är viktigt för mig att vi alla gör vår del för att se till att alla amerikaner vet var deras nästa måltid kommer ifrån. Jag älskar att använda kycklinglår – de är förlåtande, läckra och billiga. parade dem med konserverade bönor, som jag alltid har i mitt skafferi eftersom de är så mångsidiga. ” – Clinton Kelly

Kostnad per visning: $ 1,75

Få receptet.

bild

Fotograf: Con Poulos; Matstylist: Simon Andrew; Prop Stylist: Megan Hedgpeth
Kanel-kryddad sötpotatissoppa med Maple Croutons

“Det här är lätt, har massor av vitamin A (perfekt för ögons hälsa!) Och laddas med energipackade komplexa kolhydrater, magefyllnadsfiber och, självklart, så mycket smak! Delikat, hälsosamt och billigt? Perfekt! ” – Daphne Oz

Kostnad per visning: $ 1,02

Få receptet.

bild

Fotograf: Con Poulos; Matstylist: Simon Andrew; Prop Stylist: Megan Hedgpeth
Potatis och lök frittata

“I ett land där det finns så mycket överflöd är det svårt att förena att det finns så många amerikaner som inte har möjlighet att äta tre (eller till och med två) måltider om dagen. Ägg är en bra, billig proteinkälla. I det här frittata-receptet kombinerar jag dem med ost, potatis och färska örter för en snabb middag. En frittata är en blank duk som kan använda kvarvarande bitar och bobs för att skapa något nytt. ” – Carla Hall

Kostnad per visning: $ 1,42

Få receptet.

bild

Fotograf: Con Poulos; Matstylist: Simon Andrew; Prop Stylist: Megan Hedgpeth
Korv med linser och spenat

“Om du handlar med säsong och lokalitet i åtanke, får du mer för dina pengar (och det bästa av vad som finns). Linser är rika och satiating, och torkade linser kan hållas länge. Denna maträtt kommer att fungera med nästan vilket protein som helst, så gärna ersätt med vad som är till salu. ” – Mario Batali

Kostnad per visning: $ 1,51

Få receptet.

bild

Fotograf: Michael Edwards
Kindness Project och WD Fight hunger

Enligt USDA: s sparsamma matplan bör en familj på fyra på en stram budget sänka cirka 7 dollar per måltid för mat. Men för låginkomstfamiljer är det ofta en sträcka, vilket är anledningen till att guiden är grunden för fördelningen av kompletterande kosttillskottsprogram (SNAP). Feeding America, landets största nätverk av matbanker, hjälper till att ge över 3,6 miljarder måltider till över 46 miljoner människor årligen. Chew har varit en Feeding America-partner sedan 2011 och sitt moderbolag, The Walt Disney Company, har donerat 2,4 miljoner dollar till organisationen. För att ge till Feeding America, gå till FeedingAmerica.org/WomansDay.

Loading...