pengar saving tips

Tim Boyle / Getty Images

Att köpa ett medlemskap till en grossist shoppingklubb säkert Kan betala – men det gör det inte alltid. Kasta gigantiska lådor av den här eller jumbo-storleken av det i din kundvagn utan att tänka på prislappar, och du kommer nog inte spara tillräckligt för att täcka kostnaden för ditt medlemskap. Om du vill spara ett paket när du köper i bulk måste du handla smart och vi har experter som kan berätta för dig hur. Läs vidare för att lära dig var de riktiga besparingarna är.

Vad köper du i Bulk

bild

vitaminer
Till skillnad från diskoteksmedel (se nedan) är vitaminer lättanvända före utgångsdatum, förutsatt att du tar dem dagligen. Philip Trigiani, MD, en vårdpraktiserare i New York City, föreslår att kvinnor köper bulkflaskor av ett multivitamin som innehåller kalcium och järn.

Pappersvaror
Förutsatt att du har förvaringsutrymmen är det värt att lagra på toalettpapper och pappershanddukar, säger Cathi Brese Doebler, författare till Ditch the Joneses, Upptäck din familj: Hur trivs på mindre än två inkomster! Men om du inte har ett garage eller källare, kommer 30 rullar att orsaka mer huvudvärk än de är värda.

Djur mat
Till skillnad från människor blir katter inte sjuka av maten, så du kan i allmänhet inte gå fel om du köper den största möjliga väskan, berättar Brese Doebler. Naturligtvis måste du ta hänsyn till ditt husdjurs storlek och aptit. När din teacup chihuahua kommer igenom de första 10 punden av en 30-pund väska, kommer det som är kvar att vara föråldrade.

Bakverk
Massor av grossistklubbar har nu fullservicebagerier, säger konsumentfinansexpert Kevin Gallegos, vice president för frihetsskuldsättning i Tempe, Arizona. Och de säljer inte bara supersize lådor bakverk! Beställa i förväg – precis som du skulle på ett vanligt bakeri – och du kan få en skräddarsydd kaka (även en bröllopstårta!) För att mata några personer eller en folkmassa.

Konserver
Om du har lagringsutrymme för 24 burkar soppa eller strängbönor, fortsätt och köp dem, säger Brese Doebler. Nyckeln är att köpa produkter du är bekant med. Om du älskar ett visst soppa men har inte provat deras musselsoppa ännu, håll dig av med att köpa två dussin burkar tills du är säker på att din familj gillar det.

korn
De flesta familjer har en gå-till-korn, som brunt ris, att de äter flera gånger i veckan. Köp torkade korn som du kan tjäna ofta i bulk för en besparing på upp till 30 procent, säger Todd Kluger från Bulk Is Green Council. Förvara bulkkorn i tunga plast- eller glasbehållare för att hålla skadedjur ute.

Foto: Chris Hondros / Getty Images

Vad att tänka på att köpa i bulk

bild

Kryddor
Köpa torkade kryddor i bulk och du spenderar upp till 96 procent mindre än vad du skulle om du köpte de små burkarna i snabbkryddssektionen, enligt Kluger. Här är fångsten: Torkade kryddor har en hållbarhetstid på ungefär ett år. om du slutar kasta en halvt använd jumbo-storlek kapsel med torkad persilja, kastar du bort pengar.

Skönhetsprodukter
Ounce för ounce, du kommer nog att spendera mindre på ansikts lotion om du köper en multipack. Men kontrollera utgångsdatumet. Skönhetsprodukter är mindre potenta när de passerar sin topp, vilket innebär att ingredienser som blockerar sol, smala rynkor och så vidare blir mindre effektiva.

Kött och färskvaror
En låda med 60 hamburgare eller 16 pund bananer är bra – om du behöver dem. Om du inte gör det, prata med en vän i förväg om att dela ut extra stora mängder, föreslår Jeanette Pavini, Consumer Finance Expert för Coupons.com. Kan du inte hitta en vän att dela med? Hoppa över dem. Bananerna kommer att bli dåliga – eller dina barn kommer att få en bananstrejk – och de 50 extra hamburgarna kommer så småningom att vända sig till hockeypuckar i din frys.

Frysta livsmedel
Nyckeln till att köpa frysta livsmedel i bulk är att ompaketera dem, säger Pavini. Dela frysta räkor och så vidare i servostorleksväskor så att du inte behöver behålla öppningen och stänga väskan, släpp in luften. Tänk dock på din frysare innan du begår bulkfryst mat. Om din är omkring 1976, kommer allt du lagrar i det i mer än några veckor förmodligen att ha brännare.

Foto: AFP / Stringer / Getty Images

Vad Inte att köpa i bulk

bild

Pet Shampoo
… eller årlig växtgödsel, eller något annat du inte använder mycket ofta. “Medan du kan hitta en hel del, knyter du upp pengar som förmodligen skulle kunna användas bättre på andra håll”, säger Gallegos.

Skräpmat
Om du köper mycket skräp, kommer du att äta mycket skräp, säger Heather Wheeler, grundare av Krazy Coupon Lady och medförfattare av Välj en annan kassa, älskling. “Jag bryr mig inte om fallet med 24 godisstänger bara är 36 cent per bar istället för 50 cent vardera i hörnaffären, säger hon. “Inköp av choklad i steg om 5 pund är inte en bra idé för din botten eller din midja. “

Allt med en begränsad hållbarhet
Jordnötssmör gjord med icke-hydrogenerad olja har en hållbarhet på under ett år, säger Wheeler. Om du inte har tre eller fyra barn, köpa naturligt jordnötssmör i vanliga burkar. Hon föreslår också att köpa majonnäs i en liten kruka, som du borde kunna använda innan den blir rancid.

Over-the-Counter Medicine
En flaska med 1000 ibuprofen tabletter har förmodligen ett bra pris per piller. Men kontrollera utgångsdatumet. Chansen är att det tar dig fem eller sex år att gå igenom dem – och de kommer att ha gått ut långt innan då.

blöjor
Om du inte är försiktig kan du sluta med några hundra blöjor som är för små för Junior. “Barnens tillväxtposter kan röra upp de bästa planerna,” säger Wheeler. Vikten är att vissa grossistklubbar låter dig byta storlekar, så dubbelklicka på din klubbs policy.

Nya produkter
… eller nya sorter av dina favoriter. Wheelers barn, till exempel, älskar Quaker Instant Oatmeal, så när hon hittade en hel del på den nya Quaker High-Fiber Instant Havregryn, köpte hon i bulk … bara för att ta reda på att den extra fibern inte överensstämde med hennes barns magar.

Frukostflingor
Partihandelsklubbar debiterar ofta så mycket som $ 8 för en två-pack torr spannmål. “Jag svär att de är den största rip-offen”, säger Wheeler. Köp försäljning och använd kuponger, och du kan vanligtvis få en låda med namnkornsprodukter för under en buck, säger hon.

Foto: Chris Hondros / Getty Images